Kasztany na talerzu

Jadalne kasztany … przepyszna jesienna przekąska. Kasztany próbowałam pierwszy raz. Koleżanka je przygotowała i mnie poczęstowała, następnego dnia przyniosła mi woreczek takich surowych, żebym mogła przygotować je samodzielnie. Mają ciekawy smak, zbliżony do orzechów … słodkiego ziemniaka. Można je potraktować jako przekąskę lub jako dodatek do dań.

0Najpierw kasztany oczyściłam, potem umyłam i osuszyłam.

12Skórkę kasztanów nacięłam nożykiem ….i tu uwaga na paluchy, są śliskie i odskakują, można się skaleczyć. Kasztany kładłam na desce płaską stroną do dołu i u góry robiłam nacięcia w kształcie „iksa”. Trzeba pamiętać o nacięciu, w innym razie kasztany mogą nam wybuchnąć.

3Nacięte kasztany przełożyłam do garnka i gotowałam w osolonej wodzie 15 minut.

410  Potem przełożyłam kasztany na blachę i piekłam w temperaturze 180 stopni przez około 30 minut, aż łupinka przy nacięciach otworzyła się i wygięła na zewnątrz.

6Kasztany najłatwiej obierają się jak są jeszcze ciepłe, chociaż potem też nie ma tragedii.

7Nie wiedziałam, że kasztany jadalne mają tyle właściwości odżywczych. Wzmacniają odporność organizmu i przeciwdziałają infekcjom. Mają bardzo dużo błonnika, potasu i witamin z grupy B, zawierają w sobie również błonnik pokarmowy.

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Dodaj komentarz