Tablica pele-mele

W głowie mam pełno pomysłów … tylko czasu ostatnio mało, żeby je wszystkie zrealizować. A może to kwestia organizacji?! Nie wiem kiedy, ale minęły już dwa tygodnie od świąt.

W ten weekend postanowiłam zrobić tablicę dla siostrzenicy … pele-mele, na której będzie mogła umieścić plan lekcji, ważne terminy, zdjęcia.

0xKiedyś zrobiłam taką tablicę dla siebie. Zaczęło się od tego, że kupiłam za „grosze” starą drewnianą ramę … od pana, który stał pod sklepem:-). Oczywiście przemalowałam ją na biało, potem dopiero wpadłam na pomysł zrobienia tablicy. Moje pele-mele nigdy nie zawisło na ścianie. Nie wiem, dlaczego?! Teraz postanowiłam tablicę przerobić i podarować siostrzenicy.

Do wykonania takiej tablicy od podstaw potrzebujemy: ramkę, płytę pilśniową, gąbkę, materiał, tasiemki, klej lub klejącą taśmę dwustronną ( do przyklejenia gąbki do płyty ), zszywacz tapicerski, drucik, guziki, kilka gwoździ.3x4xW pierwszej kolejności zabrałam się za „rozbebeszanie” starej tablicy:-)

5xZapomniała, że wtedy użyłam szarej gąbki … a może z czasem sama zmieniła kolor?! Teraz tablica miała być w biało-różową kratkę. Materiał, który miałam był trochę prześwitujący. Dlatego na całej długości podłożyłam kawałek jasnego materiału, żeby nie było widać ciemnej gąbki.

6x7xPołożyłam tablicę plecami do góry i zabrałam się za zszywanie materiału do płyty.8x910xKolejnym krokiem było przymocowanie tasiemek, też za pomocą zszywacza tapicerskiego. Trzeba dokładnie wymierzyć, żeby tasiemki przecinały się w równych odległościach.

11x12x13xW miejscach, gdzie tasiemki się ze sobą krzyżują, pozostało przymocować guziki. W mojej poprzedniej wersji ich nie było … są jednak niezbędne, żeby wkładane za tasiemki karteczki nie zsuwały się. Chcąc przyczepić guzik, gwoździem robiłam dziurę przez wszystkie warstwy na wylot. Następnie przewlekałam drucik z guzikiem, od tyłu skręcając go tak, żeby uzyskać efekt pikowania. Użyłam jeszcze nici, żeby nie było widać, że guzik jest przymocowany za pomocą drucika. Na zmianę … biały guzik-różowa nitka, różowy guzik-biała nitka.

14x15xDSCN8257xGdy wszystko było już gotowe, pozostało tylko przybić tablicę do ramy.

A może znajdzie się na niej miejsce na zdjęcie ciotki?!:-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wpis: “Tablica pele-mele” skomentowano: 8 razy

    • Dziękuję. Gąbkę dała mi koleżanka, która zamawiała coś przez internet i towar był nią zabezpieczony. Ale myślę, że można taką kupić w marketach budowlanych…ewentualnie w sklepie z artykułami do tapicerowania mebli. Gdyby Pani nie dostała…myślę, że do tego celu można również wykorzystać zwykłą ocieplinę, którą można kupić w sklepie z tkaninami. Pozdrawiam…i życzę powodzenia.

Dodaj komentarz